İYİ KURABİYE YAPMANIN PÜF NOKTALARI

blog-img

İYİ KURABİYE YAPMANIN PÜF NOKTALARI

1. Kurabiye yaparken hangi yağ kullanılmalı

Özellikle tadı güzel olan bir tereyağ kurabiyenizin hem kıvamını, hem tadını olumlu yönde etkiler. Margarin de kullanabilirsiniz ama ben mutfağıma margarin sokmuyorum. Tereyağ yerine sıvı yağ kullanırsanız kurabiyeler daha yumuşak olur ama ağızda dağılma denilen kıvama gelmez.

2. Kurabiye pişerken boyutta küçülme oluyorsa

Kurabiyeler küçülüyor ise kurabiye hamurunuzu dinlendirmemişsinizdir. Kurabiye hamurunu buzdolabında en az iki saat dinlendirmeniz gerekir. Eğer vaktiniz yoksa dondurucu kısmında yarım saat bekletin. Dinlenen kurabiyelerinizi çok fazla yoğurmadan, hamurla uzun süre temas etmeden şekillendirip serin bir yerde (buzdolabında tepsiyi 10 dakika bekletebilirsiniz) beklettiğiniz tepsiye dizin. Böylece boyutunda herhangi bir küçülme olmayacaktır. Tepsinize yağlı kağıt sermeyi unutmayın.

3. Kurabiyeler pişerken tepside yayıldı yada büyüdü

Kurabiyeleriniz yayılıyor ise bunun iki sebebi vardır.

• Kurabiye hamuru ısıdan çok etkilenir. Dinlenen hamuru çok fazla yoğurursanız elinizin sıcaklığı ile hamur yumuşar ve yayılma yapar. Elinizi soğuk su ile yıkayıp kurulayın hızlıca hamura şekil verip soğuk tepsiye hamurları dizin.

• Hamurunuzun yağı fazla gelmiştir yada eritilmiş yağ kullandıysanız kıvam olmamıştır. Çok yağ kullanmanıza gerek yok tepsinizde de yağlı kağıt olacak zaten. Kurabiyeler yapışacak diye korkmayın.

4. Kurabiyelerde ağzıma topak topak bir şeyler geliyor.

Kurabiyeleriniz topaklanıyor ise unu ve diğer kuru malzemeleri elemeden koymuşsunuzdur. Kuru malzemeleri eleyerek koyarsanız hem malzemeler hava alır hemde ağzınıza topak topak un gelmez.

5. Kurabiyeler nerede saklanmalı?

Hava almayan cam kavanoz veya metal teneke kutuda oda ısısında saklarsanız uzun süre tazeliklerini korurlar. Kurabiye sakladığınız kaba 1-2 kesme şeker yada pirinç tanesi koyarsanız nemi tutar ve daha geç bayatlamış olur. Ayrıca kurabiye hamurunuzun tarifinde kullanacağınız az miktardaki toz zencefil hem kurabiyenin tadını güzelleştirir, hem de bayatlamasını engeller 🙂

6. Kurabiye hamuru derin dondurucuda saklanır mı?

Evet saklanır. Yalnız derin dondurucuya küçük parçalar halinde koyun. Kullanacağınız zaman rahatlık olur.